ANC Website Top BANNER 2

Royal Cleaves Johnson
First Lieutenant, United States Army 
Member of Congress

Iowa State Flag

South Dakota State Flag

Born at Cherokee, Iowa, October 3, 1882. 

During World War I, he absented himself from the U.S. House of Representatives, where he was serving as a Member of Congress from South Dakota, and on January 5, 1918 enlisted in the U.S. Army.

He served in the 313th Infantry as a Private, Sergeant, Second Lieutenant and First Lieutenant. He was awarded the Distinguished Service Cross by the U.S. and the Croix de Guerre with a Gold Star by France.

After continued service in the Congress, he practiced law in Washington, D.C. until his death there on August 3, 1939. He is buried in Section 6 of Arlington National Cemetery.


JOHNSON, ROYAL C.
First Lieutenant, U.S. Army
313th Infantry Regiment, 79th Division, A.E.F.
Date of Action: September 26 - 27, 1918
General Orders No. No. 3, W.D., 1924
Home Town: Aberdeen, SD

Citation:

The Distinguished Service Cross is presented to Royal C. Johnson, First Lieutenant, U.S. Army, for extraordinary heroism in action at Montfaucon, France, September 26 - 27, 1918.

Lieutenant Johnson constantly exposed himself to the enemy fire during the action at Montfaucon, setting an example to his men by his fearlessness. When severely wounded by shell fire, he assisted two wounded men of his company to the rear and refused to occupy space in the ambulance until these men had been provided for.


Courtesy of the US House of Representatives:

Representative from South Dakota; born in Cherokee, Cherokee County, Iowa, October 3, 1882; moved with his parents to Highmore, Hyde County, S.Dak., March 19, 1883; attended the public schools; was graduated from the law department of the University of South Dakota at Vermilion in 1906; was admitted to the bar in 1906 and commenced practice in Highmore, S.Dak.; assistant State’s attorney of Hyde County in 1906 and 1907 and State’s attorney of the same county in 1908 and 1909; moved to Aberdeen, S.Dak., in 1913 and resumed the practice of law; attorney general of South Dakota 1910-1914; elected as a Republican to the Sixty-fourth and to the eight succeeding Congresses (March 4, 1915-March 3, 1933); chairman, Committee on Expenditures in the Department of War (Sixty-seventh and Sixty-eighth Congresses), Committee on World War Veterans’ Legislation (Sixty-ninth, Seventieth, and  Seventy-first Congresses); was not a candidate for renomination in 1932; during the First World War he absented himself from the House and on January 5, 1918, enlisted in the Army; served in the Three Hundred and Thirteenth Infantry as private, sergeant, second lieutenant, and first lieutenant; was awarded the Distinguished Service Cross by the United States Government and the Croix de Guerre with gold star by the Republic of France; continued to practice law in Washington, D.C., until his death there on August 2, 1939; interment in Arlington National Cemetery.

Webmaster: Michael Robert Patterson


Updated: 29 March 1999  Updated: 5 March 2000 Updated: 3 Decmber 2000  Updated: 8 March 2003 Updated: 5 May 2004  Updated: 4 December 2004
Updated: 25 November 2005 Updated: 19 October 2007
US House of Representatives - SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 

RC Johnson Gravesite PHOTO October 2007
Photo By: M. R. Patteson, October 2007

RC Johnson Gravesite PHOTO

RC Johnson Gravesite PHOTO

Photos By M. R. Patterson, 22 April 2004