ANC Website Top BANNER 2
John Alexander Johnston
Brigadier General, United States Army
Pennsylvania State Flag
John Alexander Johnston of Pennsylvania
Appointed from Pennsylvania, Cadet, United States Military Academy, 1 July 1875 (23); 
Second Lieutenant, 8th United States cavalry, 13 June 1879
First Lieutenant, 20 January 1866
Captain, 3 January 1895
Major, Assistant Adjutant General, 19 May 1898
Lieutenant Colonel, Assistant Adjutant General, 21 February 1901
Brigadier General, 6 January 1903
Resigned 15 January 1903


Courtesy of Michael Stein:

Brigadier General John A. Johnston (1858 - 1940)
 John Alexander Johnston
Born February 22, 1858 in Allegheny, Pennsylvania
Died in Washington D.C., January 5, 1940
 Son of Alexander and Sarah Johnston
Married Henrietta V. Vandergrift 1888
Cadet U.S. Military Academy 1875-79
Graduated as No. 2782, Class of 1879
 Frontier service in Texas 1879-82
Instructor (art of War and Engineering), Infantry-Cavalry School 1883-85
Frontier service in Texas 1885-87
Instructor (History, Law and Tactics) US. Military Academy 1887-91
Frontier service in South Dakota 1891-93
In Charge of Mounted Instruction, Cavalry Depot, Jefferson Barracks (Missouri) 1893-95
Frontier service in South Dakota 1895-97
Duty in Office of the Adjutant General of the Army, In Charge of Organization and Muster in and out of all Volunteer forces raised during Spanish-American War, 1898
In Charge of the Volunteers raised for the Philippines 1898-01
In Charge of Reorganizing of the General Recruiting Service for a regular Army of 100,000 men, and in Charge of the following divisions of the Adjutant General´s Office respectively, viz:
The Rolls, Enlisted, Recruiting and miscellaneous.
Organized President McKinley´s inaugural Parade, March 4, 1901
Accompanied the Adjutant General of the Army to and inspected Commands in the Philippine Island, returning via China and Japan in 1901.
Accompanied, as the guest of the Emperor of Germany, General´s Corbin, Young and Wood, to and prepared the Report of War Maneuvers of 1902.

Commissioned Brigadier General (National Army) August 5, 1917

Commander, Northeast Department September 1, 1917 - May 23, 1918
Commanding General, 68th Brigade, 34th Division at Camp Cody (NM) June 1 - July 4, 1918
Commanding General, 34th Division July 4 - November 18, 1918 (AEF)
At Advanced Center of Information, AEF November 20 - December 2, 1918
Commanding General, 153rd Depot Brigade, Camp Dix (NJ) January - February 5, 1919

Honorary mustered out, February 5, 1919

Civil History:

Trustee Estate of J. Jay Vandergrift (note that his wife were a Vandergrift).
Organized the Parade in dedication of Louisiana Purchase Exposition at St. Louis (MO), April 30, 1903. Organized as Chief of Staff, President Roosevelt´s Inaugural Parade, March 4, 1905 and that of President Taft, March 4, 1909. Appointed Commissioner of the District of Columbia for three years, by President Taft January 18, 1910 to June 30, 1913. Director and Chairman of Audit Committee, Washington Load and Trust Co. Director Columbian National Life Insurance Company of Boston. Director American Investment Securities Company, Maine.

Webmaster: Michael Robert Patterson



Posted: 9 July 2003 Updated: 19 July 2003 Updated: 2 May 2006 Updated: 17 October 2007
US Military Academy (West Point) SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

JA Johnston Gravesite PHOTO October 2007
Photo By: M. R. Patterson, October 2007


JA Johnston Gravesite PHOTO June 2003
Section 7, Arlington National Cemetery
Photo By M. R. Patterson, 27 June 2003