ANC Website Top BANNER 2
Howard Fithian Kingman
Vice Admiral, United States Navy
North Dakota State Flag
Courtesy of Michael Stein:

Vice Admiral Howard Fitrhian Kingman

Born May 5, 1890 in Hillsboro, North Dakota
Died July 4, 1968

Commissioned from U. S. Naval Academy 1911
Advanced through grades to Rear Admiral 1943

Student, Naval War College 1923-24
Aide & Flag Lieutenant to Commander-in-Chief, Battle Fleet 1925-26
Aide & Flag Lieutenant to Commander-in-Chief, US. Fleet 1926-27
Commanding Officer, USS. Doyen 1927-28
Assistant Naval Attaché, London 1928-30
Senior Aide in The White House 1934-35
Served with 3rd Naval District 1937-39
Commander, Destroyer Squadron-FIVE 1939-41
Assistant Director of Naval Intelligence 1941-43
Commander, Battleship Division-TWO, Pacific Fleet 1943-44
Commander, Panama Sea Frontier, Commandant 15th Naval District & Commander, South East Pacific Sea Frontier 1944-45
Commander, Battleship Division-NINE 1945
Commander, 3rd Fleet 1945-46
Retired as Vice Admiral February 1947
 Legion of Merit (Three) - Bronze Star Medal


Howard Fithian Kingman was born on 5 May 1890. He died in July 1968. He was a Vice Admiral in American Navy, Farmer. Parents: Richmond Kingman and Caroline Brown.

Before WWII, he was Commander, Destroyer Squadron 5 in the Asiatic Fleet.  Amphibious commander in WWII, he commanded the task force which took Betio and also served in the Aleutians.


 Admiral Kingman was born in Hillsboro, North Dakota, on 5 May 1890 and died in Los Angeles, California, on 4 July 1968.  He was buried with full military honors in Section 30 of Arlington National Cemetery.  His wife, Adelaide Bledsoe Cormack Kingman, both in Muskogee, Oklahoma, on 12 May 1901, and died in Los Angeles, California, on 27 January 1999, is buried with him.

Posted: 31 August 2003  -  Updated: 6 September 2003 Updated: 20 November 2005
US Naval Academy SEAL
 

Legion of Merit 2 Awards
 

Bronze Star
 

HF Kingman Gravesite PHOTO June 2003
Photo By M. R. Patterson, 28 June 2003