ANC Website Top BANNER 2
William Shadrack Shallenberger
Captain, United States Army
Member of Congress - Government Official
Pennsylvania State Flag
A Representative from Pennsylvania, he was born in Mount Pleasant, Westmoreland County, Pennsylvania, November 24, 1839. He attended the public schools and Mount Pleasant Academy and  was graduated from Lewisburg University (now Bucknell University), Lewisburg, Pennsylvania, in 1862; 

He engaged in mercantile pursuits and during the Civil War enlisted in the Union Army in 1862 in the One Hundred and Fortieth Regiment, Pennsylvania Volunteer Infantry, and soon afterward was appointed adjutant of the regiment.  He was mustered out of the service in October 1864 and again engaged in mercantile pursuits in Rochester, Pennsylvania. He served as the chairman of the Beaver County Republican committee in 1872 and 1874 and was elected as a Republican to the Forty-fifth, Forty-sixth, and Forty-seventh Congresses (March 4, 1877-March 3, 1883). In the House, he serves as chairman, Committee on Public Buildings and Grounds (Forty-seventh Congress). He was subsequently appointed by President William McKinley as Second Assistant Postmaster General and served from 1897 to 1907.  He died in Washington, D.C., April 15, 1914, and was buried in Arlington National Cemetery (Section 3, Grave 1322)

WS Shallenberger PHOTO - Library of Congress


Posted: 14 April 2000  Updated: 29 October 2000 Updated: 14 June 2003  Updated: 31 August 2004 Updated: 29 November 2006
US House of Repesentatives SEAL