ANC Website Top BANNER 2
Philip W. Nuber
Major General, United States Air Force
Montana State Flag
PW Nuber PHOTO

Major General Philip Nuber, United States Air Force (retired), 63, of Kent, Washington, passed away from cancer at home surrounded by his wife and children early on the morning of May 21, 2003.

General Nuber, son of Carl and Harriet Nuber, was born and raised in Bozeman, Montana. He graduated with a Bachelor of Science degree from Montana State University in 1962 and was named one of their top 100 graduates during the MSU Centennial Celebration. He was a member of the Sigma Chi Fraternity. Phil was married to the former Maureen Jill Pepper in March of 1962 and then entered the U.S. Air Force through the Air Force Reserve Officer Training Corps program, earning pilot wings at Williams Air Force Base, Arizona in June 1963. He had more than 4,200 flying hours and was a veteran of 300 combat missions.

Phil was a pilot at heart and commanded at squadron, group and wing levels. He served as the Wing Commander at Eielson Air Force Base in Alaska where he was promoted to Brigadier General. Other assignments included Deputy Commander, Joint Task Force, Middle East, aboard the USS LaSalle; Assistant Deputy Under Secretary of the Air Force, International Affairs, Air Force Secretariat, Washington, D.C; Chief of the Office of Defense Cooperation in Turkey; and, Director of the Defense Mapping Agency, with headquarters in Fairfax, VA. After his retirement from active duty in 1996, Philip was named Director of Business Development Space and Communications of the Boeing Company.

He is survived by his wife Jill of Bozeman, Montana; son, Gregory of New York City and daughter Jennifer Atkin and husband Robert of Arlington, Virginia; mother Harriet of Kent, Washington; brothers Charles Nuber, of San Antonio, Texas; James Nuber of Huntington Beach, California; sisters Karlene Hughes of Arlington, Virginia; Jean Spaulding of Mill Valley, California; and Mitzi Gligorea of Gillette, Wyoming; and grandchildren Spencer and Sabrina Atkin.

A memorial service will be held on June 11, 2003 at 9 a.m. at the Old Post Chapel, Fort Meyer, Arlington, Virginia, followed by an interment service at Arlington National Cemetery.


Courtesy of the United States Air Force

MAJOR GENERAL PHILIP W. NUBER
Retired June 1, 1996

Major General Philip W. Nuber was director of the Defense Mapping Agency, with headquarters at Fairfax, Virginia. A major combat support agency of the Department of Defense, the Defense Mapping Agency provides support on matters concerning global geospatial information and services to the Office of the Secretary of Defense; the military departments; the chairman, Joint Chiefs of Staff and Joint Staff; the unified commands; and the defense agencies and other federal government departments and agencies.

The General was born in Bozeman, Montana. He entered the Air Force through the Air Force Reserve Officer Training Corps program in March 1962, and earned pilot wings at Williams Air Force Base, Arizona, in June 1963. He has more than 4,200 flying hours and is a veteran of 300 combat missions. He has commanded at squadron, group and wing levels and served as deputy director for operations, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.; deputy commander, Joint Task Force, Middle East, aboard the USS LaSalle; and assistant deputy under secretary of the Air Force, international affairs, Air Force Secretariat, Washington, D.C.

EDUCATION

1962 Bachelor of science degree in electrical engineering, Montana State University 
1969 Squadron Officer School 
1975 Air Command and Staff College 
1976 Industrial College of the Armed Forces 
1987 Management Program for Executives, University of Pittsburgh 
1991 National and International Security Management Course, Harvard University

ASSIGNMENTS

1. May 1962 - August 1963, student officer, undergraduate pilot training, 3526th Student Squadron, ATC, Williams Air Force Base, Arizona.
2. August 1963 - May 1964, student, U.S. Air Force operational training crews, F-100, 4527th Combat Crew Training Squadron, Tactical Air Command, Luke Air Force Base, Arizona.
3. May 1964 - December 1966, pilot, F-100, 10th Tactical Fighter Squadron, Headquarters U.S. Air Forces in Europe, Hahn Air Base, West Germany 
4. March 1967 - July 1967, forward air controller, F-100, 19th Tactical Air Support Squadron, Pacific Air Forces, Cu Chi, South Vietnam 
5. July 1967 - March 1968, pilot tactical fighter, F-100, 510th Tactical Fighter Squadron, Pacific Air Forces, Bien Hoa Air Base, South Vietnam 
6. March 1968 - March 1970, instructor pilot, F-5A/B, 425th Tactical Fighter Training Squadron, Tactical Air Command, Williams Air Force Base, Arizona.
7. March 1970 - July 1971, forward air controller, 71st Tactical Air Support Group, Tactical Air Command, Fort Hood, Texas 
8. July 1971 - April 1972, brigade air liaison officer, 702nd Tactical Air Support Squadron, Tactical Air Command, Fort Hood, Texas 
9. April 1972 - August 1972, aircraft commander, A-7D, 357th Tactical Fighter Squadron, Tactical Air Command, Davis-Monthan Air Force Base, Arizona.
10. September 1972 - March 1973, chief of safety, 333rd Tactical Fighter Training Squadron, Tactical Air Command, Davis-Monthan Air Force Base, Arizona.
11. March 1973 - September 1974, flight commander, A-7D, 333rd Tactical Fighter Training Squadron, Davis-Monthan Air Force Base, Arizona.
12. September 1974 - September 1975, flight commander, A-7D, 510th Tactical Fighter Training Squadron, Korat Royal Thai Air Force Base, Thailand 
13. October 1975 - July 1976, assistant operations officer, 358th Tactical Fighter Training Squadron, Tactical Air Command, Davis-Monthan Air Force Base, Ariz. 
14. August 1976 - May 1977, chief, standardization and evaluation, 355th Tactical Fighter Wing, Tactical Air Command, Davis-Monthan Air Force Base, Arizona.
15. May 1977 - August 1978, operations officer, A-7D, 354th Tactical Fighter Squadron, Tactical Air Command, Davis-Monthan Air Force Base, Arizona.
16. August 1978 - December 1980, chief, Officer Assignments Division, Headquarters Tactical Air Command, Langley Air Force Base, Virginia.
17. December 1980 - July 1982, commander, 425th Tactical Fighter Squadron, Tactical Air Command, Williams Air Force Base, Arizonz.
18. July 1982 - September 1982, assistant deputy commander for operations, 405th Tactical Training Wing, Luke Air Force Base, Arizona.
19. September 1982 - September 1984, deputy commander, then commander, 833rd Combat Support Group, Tactical Air Command, Holloman Air Force Base, New Mexico.
20. September 1984 - July 1988, vice commander, then commander, 343rd Tactical Fighter Wing, AAC, Eielson Air Force Base, Alaska
21. July 1988 - January 1989, deputy commander, Air Force Combat Operations Staff, deputy director, operations, directorate for plans and operations, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.; deputy director, Office of Military Support, Headquarters U.S. Army, Washington, D.C.
22. January 1989 - July 1989, temporary duty, deputy commander, Joint Task Force Middle East, United States Central Command, Middle East
23. July 1989 - September 1992, assistant deputy under secretary of the Air Force (international affairs); the Pentagon, Washington, D.C.
24. September 1992 - December 1994, chief, Joint U.S. Military Mission for Aid to Turkey, Ankara, Turkey
25. December 1994 - present, director, Defense Mapping Agency, Fairfax, Virginia

FLIGHT INFORMATION

Rating: Command pilot 
Flight hours: 4,200 
Aircraft flown: F-100, O-1, O-2, OV-10, T-33, A-7, F-5 and A-10

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Defense Distinguished Service Medal 
Distinguished Service Medal 
Legion of Merit 
Distinguished Flying Cross with bronze oak leaf cluster 
Bronze Star Medal 
Meritorious Service Medal with three bronze oak leaf clusters 
Air Medal with three silver oak leaf clusters and one bronze oak leaf cluster 
Air Force Commendation Medal with two bronze oak leaf clusters 
Army Commendation Medal

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION

Second Lieutenant March 17, 1962 
First Lieutenant November 28, 1963 
Captain November 28, 1966 
Major April 1, 1973 
Lieutenant Colonel September 1, 1978 
Colonel February 1, 1983 
Brigadier General November 1, 1988 
Major General July 2, 1992

NUBER, PHILIP WILLIAM
MAJ GEN   US AIR FORCE
VETERAN SERVICE DATES: 05/28/1962 - 05/31/1996
DATE OF BIRTH: 09/27/1939
DATE OF DEATH: 05/21/2003
DATE OF INTERMENT: 06/11/2003
BURIED AT: SECTION 34  SITE 54-A
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

PW Nuber gravesite PHOTO
Photo Couresy of Russell C. Jacobs, August 2006


Posted: 1 June 2003  Updated: 18 July 2004 Updated: 15 May 2006 Updated: 23 August 2006
Defense Distinguished Service Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Distinguished Service Medal
Distinguished
Service Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Legion of Merit
Legion of Merit
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Distinguished Flying Cross 2 awards
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bronze Star Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Air Medal 5 awards