ANC Website Top BANNER 2
Jeffrey Paul Hillelson
Major, United States Army
Member of Congress
 Ohio State Flag
HILLELSON, Jeffrey Paul, a Representative from Missouri; born in Springfield, Clark County, Ohio, March 9, 1919; attended the public schools; graduated from the University of Missouri, Kansas City, 1947; United States Army, 1942-1946, retaining his commission in the Reserve; business owner, 1947-1952; chair, Republican City Central Committee of Independence, Missouri, 1949; elected as a Republican to the Eighty-third Congress (January 3, 1953-January 3, 1955); unsuccessful candidate for reelection to the Eighty-fourth Congress in 1954; executive assistant to the Postmaster General, Washington, D.C., from January 3, 1955, until his resignation September 22, 1955; unsuccessful candidate for election in 1956 to the Eighty-fifth Congress; delegate to Republican State conventions, 1948, 1952, and 1956; delegate to the Republican National Convention, 1956; appointed acting postmaster of Kansas City, Mo., 1957-1961; elected member of Kansas City, Mo., city council from April 1963 until June 1969; regional administrator, General Services Administration, 1969-1974; served on the Johnson County, Kansas, commission, 1981-1982; died on May 28, 2003, in Shawnee Mission, Kans.; internment in Arlington National Cemetery.
HILLELSON, JEFFREY PAUL    

 MAJ   US ARMY  
 DATE OF BIRTH: 03/09/1919  
 DATE OF DEATH: 05/28/2003  
 BURIED AT: SECTION 3-FF  ROW 27  SITE 1  
 ARLINGTON NATIONAL CEMETERY 
Posted: 6 August 2006
Missouri State Flag
 
 
 
 
 

US House of Representatives SEAL