ANC Website Top BANNER 2
Frederic J. Brown
Lieutenant General, United States Army
South Dakota State Flag
Born on 9 July 1905 in South Dakota, Frederic J. Brown was commissioned a field artillery officer from the U.S. Military Academy in 1927.

In WWII, he served as the 3d Armored Division DIVARTY Commander.

He attended the Naval War College (1947); served at Headquarters EUCOM (1950); was the Assistant Chief-of-Staff for Operations at Hq's USAREUR (1952); Assistant Chief-of-Staff at Headquarters EUCOM (1952-54); Commander 3rd Division (1959-60); Commander V Corps (1960); Commander, Headquarters Allied Land Forces Southern Europe (1962-63); Commander Sixth Army (1963-65); and retired in 1965 as a Lieutenant General.

His awards included two Distinguished Service Medals, two Silver Star Medals, two Legions of Merit, the Bronze Star Medal, and the Air Medal.

He died in Washington, DC on 13 March 1971.

FJ Brown PHOTO

\FREDERIC J BROWN
 LTG USA
 DATE OF BIRTH: 07/09/1905
 DATE OF DEATH: 03/13/1971
 BURIED AT: SECTION 5  SITE 49
 ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

BROWN, KATHRYN R
DATE OF BIRTH: 10/26/1903
DATE OF DEATH: 11/17/1988
BURIED AT: SECTION 5  SITE 49
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY


Posted: 14 May 2005 Updated: 2 January 2006
US Military Academy (West Point) SEAL

Distinguished Service Medal - 2 Awards

Silver Star Medal - 2 Awards

Legion of Merit - 2 Awards

Bronze Star Medal

Air Medal
 

FJ Brown Gravesite PHOTO
Photo By M. R. Patterson, 24 April 2004