ANC Website Top BANNER 2
Cortland Chesterfield Baughman
Commodore, United States Navy
 Pennsylvania State Flag
Biography Courtesy of Russell C. Jacobs: June 2007

Cortlandt Chesterfield Baughman (1884-1976).

 Born on December 12, 1884 in West Newton, Pennsylvania.

Graduated from Annapolis in 1907. Served aboard the Maine on the world cruise of the Battle Fleet 1907-1908 and at the occupation of Nicaragua in 1912. Aide to the Military Governor of Santo Domingo 1916-1919. Duty in Havana 1923-1924. Commanding Officer of the Farenholt 1924-1925. Assistant Governor of Samoa 1929-1930. Commanding Officer of Destroyer Squadrons Twelve and Eleven 1933-1934. Commanding Officer of the Cincinnati 1936-1937 and the New Mexico June 1939-January 1941. Commanding Officer of the Receiving Station Pearl Harbor 1941-1942.  Director of Special Activities in the Bureau of Naval Personnel 1942-1943. Commodore in September 1943.  Commander of Naval Operating Base Londonderry September 1943-September 1944, then Naval Operating Base Trinidad 1944-1946

Retired in November 1946. Decorations included the Bronze Star. Died on September 16, 1976



BAUGHMAN, CORTLANDT C
Commodore, United States Navy
 DATE OF BIRTH: 12/12/1884
 DATE OF DEATH: 09/16/1976
 BURIED AT: SECTION 11  SITE 263-2
 ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

BAUGHMAN, RUTH DAHLMAN
 DATE OF BIRTH: 09/18/1885
 DATE OF DEATH: 04/08/1979
 BURIED AT: SECTION 11  SITE 263-2
 ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
WIFE OF CC BAUGHMAN, COMMODORE, USN


Posted:  17 June 2007
 . US Naval Academy SEAL
 
 

Bronze Star Medal